ANWCC STAGE RALLY CHAMPIONSHIP 2017
ROUND 11 - JOHN OVEREND MEMORIAL STAGES
NORTH HUMBERSIDE MC
14 MAY 2017


* after name indicates registered for ANWCC Stage Rally Championship


Ovl
Cls (Cls)
No Driver 2
Club
Co-Driver 4
Club
Car
c.c. - Cols - Reg'n
F
Penalties






1
1 (6)
1 Arron Newby
Club Rally Sport West
Andrew Leech
Subaru Impreza
1998T - White -

0:54:59






2
2 (5)
3 Dave Welch
Dukeries
Steve McNulty
York
Subaru Impreza
1998T - White -

0:57:03






3
3 (6)
4 Martin Farrar
Wigan
Andy Ward
Wigan
Subaru Impreza
1994T - White -

0:57:29






4
4 (6)
6 Mick Pickles
Huddersfield
Bev Warren
Huddersfield
Subaru Impreza
2000T - -

0:57:50






5
5 (6)
16 Ben Cressey
Dukeries, Matlock
Mark Swallow
Sheff & Hallam, Dukeries
Subaru Impreza
1998T - White -

0:57:57






6
6 (6)
2 Daniel K Mennell
Malton
Alan Ward
Whitby
Subaru Impreza
2000T - Blue -

0:58:08






7
7 (6)
5 Gary Wayne
Eastwood
Neal Bloor
Sheffield & Hallamshire
Subaru Impreza
2000T - White -

0:58:18






8
8 (6)
8 John Saunders
Ecurie Royal Oak
Tony Hart
Ecurie Royal Oak
MG Metro 6R4
2500 - White, Blue -

0:58:51






9
9 (6)
14 Matthew Hirst
Alex Taylor
Mitsubishi Lancer Evo IX
2000T - -

0:59:07






10
1 (5)
11 Philip Rowland
Border
Philip Woodcock
Border
BMW 323
2990 - Red -

1:00:58






11
10 (6)
23 Matthew Sample
Whitby
Stuart Mawer
Whitby
Subaru Impreza
1998T - Black -

1:01:39






12
1 (4)
18 Andy Graham *
Ecurie Royal Oak
Kevin Cornforth
Ecurie Royal Oak
Ford Escort RS Mk2
2000 - -

1:01:49






13
11 (6)
12 Darren Martin
Spadeadam
Martin Steele
Mitsubishi Lancer Evo IX
1998T - Red -

1:01:58






14
12 (1)
35 Andrew Hulme
Clitheroe
Darren Meadows
Subaru Impreza
2000T - -

1:02:01






15
2 (4)
21 George Hewick
Mick Johnson
Ripon
Ford Escort Mk2
1998 - White, Blue -

1:02:45






16
3 (4)
15 Adrian Day
Malton
Wayne Ward
Peugeot 205
1900 - White -

1:02:50






17
13 (6)
17 Graham Williams
Quinton
Nigel Williams
Quinton
Subaru Impreza WRX
1998T - Blue -

1:03:41






18
14 (6)
25 Ryan Graham
Ecurie Royal Oak
Gav Collins
Ecurie Royal Oak
Subaru Impreza
1994T - White -

1:03:42






19
2 (5)
36 Antony Cowpe
Dukeries
Craig Stevens
Ford Sierra GAS
2800 - -

1:05:02






20
1 (3)
30 James Crosland
David Brown
Don Bramfoot
RAFMSA, Slaithwaite
Ford Escort Mk2
1600 - -

1:05:43






21
1 (7)
31 Stewart Scott
Lindholme
Glyn Casey
Ripon
Ford Escort Mk1
1993 - Yellow -

1:06:36






22
15 (6)
49 Balint Nemeth
Wayne Ward
Malton
Subaru Impreza
2000T - Yellow -

1:07:14






23
2 (3)
56 Simon Taylor
Asam Campbell
Peugeot 205 Gti
- -

1:07:35






24
2 (5)
45 Lee Sellars
Ian Bass
Triumph Mk2 PI
2600 - Red, White -

1:09:11






25
1 (1)
39 Stephen Oade
Eastwood
Joe Oade
Eastwood
Nissan Micra
1000 - Red -

1:09:32






26
2 (1)
40 Robert Kennedy *
F1000, BSSMC
Catrin Jones *
Clwyd Vale
Nissan Micra
998 - White -

1:11:00






27
16 (6)
47 Jamie Martin
Spadeadam
Kyle Gass
Spadeadam
Mitsubishi Lancer Evo IX
1998T - Red -

1:11:30






28
1 (2)
37 Neil Raven
ilkley, West Cumbria
Ann Forster
West Cumbria, Ilkley
Peugeot 106 Rallye
1294 - White -

1:11:43






29
4 (4)
50 Jason Metcalfe
Slaithwaite
David Batley
David Brown
Ford Fiesta
1998 - Red -

1:12:39






30
3 (5)
26 Garry Carver
Mablethorpe
Adam Sutton
Border
Vauxhall Chevette
2050 - Blue -

1:13:00






31
4 (5)
27 Anthony Windle
Clowne
John Hendley
Clowne
Triumph TR7
3528 - White -

1:24:57






32
5 (5)
46 Dean Hickling
Eastwood
Geoff Moss
Eastwood
Ford Sierra Sapphire
2100 - White, Blue -

2:22:07






NF
(5)
7 Jason Lepley
George Lepley
Ford Escort
2500 - Yellow -
Retired
Stage 8






NF
(6)
10 Dave Hornbrook
Whitby
Phil Hewson
Whitby
Mitsubishi Lancer Evo IV
2000T - Red -
Rtd SS5
Diff






NF
(6)
19 David Hobson
Trackrod
Matt Hobson
Trackrod
Subaru Impreza
1998T - White -
Rtd SS5
Lost wheel






NF
(5)
20 Daniel Hart
North Humberside
Ash Young
Matlock
Opel Manta
2249 - Yellow -
Rtd SS7
No dirve






NF
(4)
22 Kevin Hullah
Whitby
Chris Harding
Whitby
Volkswagen Golf GTi
1984 - White -
Rtd SS3+
Clutch






NF
(5)
24 Peter Outram
Clowne
Jemma Outram
Clowne
Ford Escort Mk2
2100 - Blue -
Rtd SS8
Track arm






NF
(4)
28 Des Moody
Eastwood
Ian Haynes
Eastwood
Ford Escort RS
2000 - Red -
Rtd SS2
Engine






NF
(5)
29 Timo Kennish
Clowne
Dianne Stevenson
Clowne
BMW M3 Compact
2990 - Silver -
Rtd SS3+
Head gasket






NF
(3)
32 Mick Quinn
York
Shaun Mortimer
Peugeot 205
1600 - Red -
Rtd SS3
Rear susp






NF
(3)
34 Chris Newlove
North Humberside
Linda White
North Humberside
Peugeot 205
1598 - White -
Retired
Stage 8






NF
(3)
38 David Jackson
Tom Thornton
Ford KA
1600 - -
Rtd SS5
Gearbox






NF
(4)
41 Scott Renshaw
Worksop
Dean Wilson
Worksop
Peugeot 205
1997 - Orange -
Rtd SS5
Ball-joint






NF
(3)
42 Stephen Barmby
North Humberside
Michael Woodcock
North Humberside
Ford Escort
1600 - Red, White, Blue -
Rtd SS2
Engine






NF
(3)
43 Lorraine Leeming
Huddersfield
Karen Fitz-simons
Huddersfield
Ford Escort
1598 - Red, White -
Rtd SS4+
Driveshaft






NF
(4)
44 Scott A Armstrong
Coventry & Warks
Jane Robbins
North Humberside
Datsun Violet
1952 - White -
Retired
Stage 1






NF
(6)
48 Jonny Walker
Trackrod
Paul Wild
Subaru
2000T - White, Green -
Rtd SS4+
Suspension






NF
(2)
51 Connor Tolson
Dukeries, BTRDA
Andy Smith
Dukeries
FIAT 500
1368 - White -
Rtd SS4+
Suspension







J U N I O R S


Ovl
Cls (Cls)
No Driver
Club
Co-Driver 3
Club
Car
c.c. - Cols - Reg'n
F
Penalties






1
1 (8)
101 Ewan Tindall
F1000, Whickham
Paul Hudson
F1000, Whickham
CitroŽn C1
998 - White -

1:06:39






2
2 (8)
108 Elliot Payne
F1000
Simon J Rogers *
CitroŽn C1
1000 - Red -

1:07:01






3
3 (8)
103 Tom Llewellin
F1000, Pembroke
Richard Crozier
F1000
Peugeot 107
998 - White -

1:07:23






4
4 (8)
104 James Hall
F1000, Witney
Simon Bradley
F1000, Witney
CitroŽn C1
998 - White -

1:08:07






4
4 (8)
102 Tom Rawlings
F1000
Alan Gilbert
F1000
CitroŽn C1
998 - White, Black, Red -

1:07:55






6
6 (8)
110 Rob Wilson
F1000
Martin Haggett *
F1000
Nissan Micra
998 - Red -

1:09:26






7
7 (8)
112 Riley Banks
F1000
Mike Jode
F1000, Ross
Peugeot 107
998 - Red, Black -

1:10:01






8
8 (8)
106 Alex Holliday
Adam Tomlinson
F1000
Nissan Micra
998 - Blue -

1:10:26






9
9 (8)
107 Ioan Lloyd
F1000, Carmarthen, Teifi
Ryland James
Carmarthen, Teifi Valley
Nissan Micra
1000 - White -

1:10:47






10
10 (8)
111 George Sheard
F1000, ERO
Shaun Hughes *
F1000, ERO
CitroŽn C1
998 - Black -

1:11:04






11
11 (8)
114 Steven Jones
F1000
Christopher Brierley
F1000
Nissan Micra
998 - Blue -

1:11:12






12
12 (8)
113 Lwi Price Edwards
F1000
Keegan Rees
Port Talbot
Peugeot 107
998 - Yellow -

1:11:12






13
13 (8)
115 Adam Dalton
F1000
Michael Herrington
F1000
Nissan Micra
998 - Red -

1:14:16






NF
(8)
109 Edward Lewis
F1000
Emma Morrison
F1000
Ford Fiesta
1000 - White -
Rtd SS7
Selectors






NF
(8)
105 Sam Adams
Andrew Bushe
äkoda Citigo Sport
999 - Black, Red -
Rtd SS6
Gearbox